Elma Sirkesi

Dünün ve Bugünün “Mucize” İlacı

 


DOĞAL ELMA SİRKESİNİN MÜCİZEVİ SAĞLIK SİSTEMİ VE NASIL KULLANILACAĞI


Dünya çapında yapılan araştırmalar, Tıp İlminin babası Hipokrat’ın Milattan Önce 400 yıllarında bulduğu metotlarla hastalarını tedavi ettiği konuları desteklemekte ve yorumlar yapmaktadırlar. Hipokrat, doğal, damıtılmamış elma sirkesinin güçlü bir beden temizleme ve iyileştirme iksiri olduğunu, daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam için mikroplarla ve bakterilerle savaşan, doğal bir antibiyotik olduğunu keşfetmiştir.
Ayrıca, elma sirkesinin vücudu temizleyen güçlü bir madde olarak çok çeşitli kullanımı birçok efsanelerde anlatılmıştır.


Araştırmalar Milattan Önce 3000 yılına kadar giderek Mısırlıların içinde ölülerinin küllerini sakladığı kupalara kadar elma sirkesinin çeşitli kullanımının olduğu izlenebilmiştir. Babilliler elma sirkesini yemeklere çeşni veren ve gıdaları koruyucu madde olarak kullanmışlardır. Öte yandan Julius Caesar ordusu doğal elma sirkesini sağlıklı kalmak ve hastalıklarla savaşmak için bazı içeceklere katılan kuvvet verici ilaç (tonik) olarak kullanmışlardır. Eski Yunanlılar ve Romalılar sirke dolu olan kaplarını iyileştirme, tat ve çeşni vermek için saklamışlardır. Hıristiyanlığın geldiği yıllarda antiseptik (mikrop öldürücü, koruyucu), iyileştirici madde olarak kullanılmıştır ve kutsal kitapta bahsedilmektedir. Orta çağlarda, Paris’de sokak satıcıları tarafından fıçılar içinde, vücut deodorantı olarak, iyileştirici tonik olarak ve sağlık için sirke içeceği olarak kullanılmak üzere satılmıştır.

 

Hatta Kristof Kolomb ve tayfasının 1492 yılında Amerika’yı keşfetmek için çıktığı deniz yolculuğunda, Amerika’nın iç savaşında askerlerin yaptığı gibi, iskorbüt hastalığını önlemek için, variller dolusu sirke taşıdıkları söylenir.

 

Japonya’da yüzyıllar boyunca, korkak Samuray savaşçılarının güç ve kuvvet kazanmak için sirke içtikleri anlatılmaktadır.Doğal elma sirkesi binlerce yıldır sadece sağlık sebepleri için değil, fakat aynı zamanda bakterileri, mikropları, kokuları, hatta leke ve benekleri çıkarmak için temizleyici bir madde olarak kullanılmıştır.


Elma bize en fazla sağlık veren bir meyvedir. Birçok yararlı vitaminler ve fosfor, potasyum, magnezyum, demir gibi mineraller ve birçok izmineraller ihtiva eder. Elmada bulunan bütün bu yararlı maddeler Elma Cideri Sirkesinde de mevcuttur.

 

Elma Cideri Sirkesi arındırıcı ve temizleyici güçlü bir ajandır. Vücuttaki yağ, mukos (sümüğümsü madde) ve balgam depo maddelerini parçalar. Vucuttaki bu maddelerin parçalamasıyla sağlığımızı düzeltir ve böbrek, safra ve karaciğer gibi vucudun hayati organlarını, fazla alkali üreden koruyarak, sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca kanı okside eder ve inceltir ki buda yüksek kan basıcı (tansiyonu) önlemede çok önemlidir. Bu güçlü iksir ayrıca vücuda giren herhangi bir toksik maddeyi nötrleştirerek sindirimi, hazmetmeyi ve yok etmeyi geliştirir. Elma Cideri Sirkesinin belirli gıdalarda bulunabilen herhangi bir zararlı bakteriyi nötrleştirdiği bulunmuştur. Yemekten önce bir elma cideri ve su karışımı alındığı zaman (Özellikle hazırlanması ve üzeri kapatılmayan ya da buzdolabına konulmayan lokanta veya piknik gibi yerlerde alınan gıdaları) ishali ve sindirim rahatsızlıklarını önlediği gözükmektedir.


Elma Cideri Sirkesi güçlü bir potasyum kaynağıdır. Araştırmacılar mukos oluşumu, gözlerin sulanması, sinüs ve katarak problemleri dahil genel soğuk algınlığı ve alerjilerin etkisinin azaltılmasında yardımcı olduğunu düşünmektedirler.
Elma Cideri sirkesi ayrıca potasyum noksanlığının bir septomu olan diş çürümesi ve parmak tırnaklarının çatlama, kırılması gibi septomlar için yararlı olabilmektedir. Potasyum vücut içinde eskimiş dokuların yenilenmesi için esasdır. Nasıl kalsiyumun kemikler ve dişler için önemi varsa, potasyum da yumuşak dokuların onarımı için çok önemlidir.Alternatif ya da genel sağlık yaklaşımı geleneksel tıp uygulamalarına bir yardımcı uygulamadır Hiçbir zaman tıbbın yerine geçmek değildir. Yeni bir tedaviye başlamadan önce veya beslenme değişikliklerinden önce doktora danışılmalıdır.


Ham, Filitre Edilmemiş, Pastörize edilmemiş Sirke Anası ile Birlikte olan Elma Sirkesi en iyisidir.

 

ELMA SİRKESİ-BİZE SUNULAN MÜKEMMEL BİR GIDA


Doğal, damıtılmamış, ham, işleme tabi tutulmamış elma sirkesi, gerçekten, tabiat ananın hazırladığı en mükemmel gıdalardan biri olarak adlandırılabilir. Taze, parçalanmış elmalardan yapılır, daha sonra doğal ağaç fıçılarda olgunlaşmaya bırakılır, çünkü ağaç fıçılar doğal fermantasyonu iyileştirerek geliştirir.
Doğal elma sirkesinin zengin ve kahverengimsi bir rengi vardır. Işığa tutulursa ana diye tabir ettiğimiz örümcek ağı gibi maddelerin küçük bir oluşumu olduğu görülebilir. Genellikle bazı analar sirke yaşlandıkça şişenin dip kısmında görülür. Ana hiçbir zaman buzdolabına konulmaz. Ayrıca ananın birazı doğal sirke yapımı için kullanılabilir. Doğal elma sirkesinin koklandığı zaman keskin bir kokusu vardır, bazen öyle olgunlaşmıştır ki ağzınızı buruşturur ve gözlerinizi acıtır. Bütün bu belirtiler sirkenin iyi olduğunun işaretleridir.


DOĞAL ELMA SİRKESİ MARKET yada SÜPERMARKETLERİN RAFLARINDAN NEDEN KALKTI?


Doğal elma sirkesinin bu kadar yararları varken süpermarketlerin raflarından kalkmasının suçu genel olarak halkın ve sirke üreticilerinin omuzları üzerine düşmektedir.


Çok kişi, gıdaları iyi beslenmeyi düşünerek değil, göze hitap ettiği için, gözleriyle satın alırlar. Sirke üreticileri doğal elma sirkesi içinde hangi güçlü sağlık kalitelerinin olduğu konusunda halkı aydınlatmak için başarısız olmuşlardır. Neden? Çünkü onların çoğunun doğal, ham, organik, filtre edilmemiş bulanık (bazılarına göre de cezbedici görünümü az) anayla birlikte elma sirkesinin sağlık değerleri hakkında çok az bilgileri vardır. Onlar pastörize edilmiş, rafine edilmiş ve damıtılmış sirkeleri ürettiler çünkü halk temiz görünümlü olsun istiyordu. Amaç sadece mevcut arz ve talebi doldurmaktı.

 

ELMA SİRKESİNİN GÜÇLÜ SAĞLIK KALİTESİ GÖZARDI EDİLMİŞTİR.

 

 

Tamamen sirke üreticilerini suçlayamazsınız. Onlar beslenme uzmanları değillerdir, biyokimyacıda değiller. Onların işi müşterilerin istediklerini vermektir. Birçok kişi sirkeyi tat ve lezzet için satın alırlar, ayrıca, turşu yapmak için ve gıdaları sirkede aklamak için alırlar. Bazı kadınlar şampuanla yıkadıktan sonra saçlarını durulamak için kullanırlar. Çünkü saçı, gıcır gıcır ses çıkaran temiz, yumuşak ve yönetimini daha kolay yapar.

 

Elma sirkesi ayrıca evde labaratuvar vs de bir mikrop savaşçısıdır. Bazıları pencereleri yıkamak için suyla karıştırırlar çünkü üzerindeki pislikler çıkarır ve parlayan bir temizlik sağlar. Elma sirkesinin yüzlerce kullanımı vardır. Bu kullanım çokluğu güçlü ev temizleme ve tehlikeli kimyasallardan ari deodorizing ajan olarak kullanımı efsanevidir.

 

ELMA SİRKESİNİN GÜÇLÜ SAĞLIK KALİTESİ VARDIR

 


Hem genel halk hem de sirke üreticileri organik, ham, filtre edilmemiş ve tam olgunlaşmış elma sirkesinin güçlü sağlık kalitesi hakkında bilgilendirilmişlerdir. Cehalet hiçbir zaman mutluluk değildir. Birçok kişi doğal elma sirkesini kahverengimsi rengiyle, içinde yüzen küçük ağ gibi sirke anasıyla, gördükleri zaman iştah kapatıcı olarak düşünürler. Genel halk, satın almak için mükemmel bir göz albenisine sahip olması için eğitilmişlerdir ve beyinleri yıkanmıştır.


Sirkenin temiz, açık renkli, ağ gibi kahverengimsi, anadan uzak olmalı talebini karşılamak için, üreticiler sirkelerini damıtmaya tabi tutmuşlardır. Damıtmada sirke ısıtmayla buhar haline döner. Bundan dolayı güçlü enzimler tahrip olur ve potasyum, fosfor, doğal organik fluorine, slikon gibi iz mineraller ve pektin birçok diğer güçlü besin elementlerinin yanı sıra kaybolarak damıtılırlar. Damıtmada ayrıca doğal malik asit, tartarik asit tahrip olur ki bunlar dost olmayan bakterileri engelleyerek vücut toksinleriyle savaşmada çok önemlidirler.


Gıdaların göz albenisine hitap eden takıntılarıyla halkın nasıl reaksiyon verdiğini görebilirsiniz. İyi bir karla ürünlerini satmak için anlaşma yapan elma sirkesi üreticileri, sağlıklı, organik, tam olgunlaşmış elma sirkesini damıtmak suretiyle sirkenin içindeki yararlı birçok maddenin ölümünün garantisini vermişlerdir. Halk istediğini almıştır. Temiz, göz alıcı, fakat ölmüş bir elma sirkesi. Doğal elma sirkesinin bulunmasının zor olması nedeniyle, öteki garip sirkeler bakkal dukkanlarının raflarında gözükmeye başlamıştır. Birincisi malt sirkesidir, rafine edilmiş sirkedir. Temiz ve halkın kabul ettiğidir. Sirke gibi tat verir fakat doğal, ham elma sirkesinin sağlık kalitesinin hiç birisi yoktur.


TİCARİ SİRKELER GERÇEK TRAJEDİLERDİR


Sonra gerçek trajediler ortaya çıktı: bir gıda kimyacısı kömür reçinesinden taklit sirke üretti! Temiz, beyaz ve sirke gibi tadı var gözüküyordu. Bugün süper marketlerde en popüler sirkedir. Damıtılmış sirkeden veya malt sirkesinden daha ucuz. Birçok kişi bu değersiz sirkeyi satın alır. Ticari sirkeler hakkında temiz olması ve sirke gibi kokmasından başka iyi bir yanı yoktur. Hiçbir sağlık değeri yoktur! Sirke anasıyla birlikte organik, ham elma sirkesinin sağlık değerlerini ihtiva etmez. Milattan önce 400 yılında Hipokratın kullandığı gibi bu doğal elma sirkesinin sağlık yararlarını milyonlarca insan almaz.


Elma Sirkesi Vücudumuzdaki Kas Sertleşmesinin Kaybolmasına Yardımcı olur.
Günde üç defa elma sirkesi ve bal kokteyini birkaç ay kullandıktan sonra eklemlerinizden ve vücudunuzdan kas katılığının ve mutsuzluğun gitmiş olduğunu görürsünüz. Yürüyebildiğinizi hatta merdivenleri hiçbir çaba ve ağrı olmadan birkaç basamak atlayarak çıktığınızı keşfedeceksiniz. Daha genç hissettiğiniz ve gözüktüğünüze dikkat edeceksiniz.


Sağlıklı Yaşam tarzını hayat boyu günlük alışkanlık haline getiriniz. Yıllar sonra birçok sert eklemleri olan, zamanından önce yaşlanmış insanlar kendilerini yeni, gençlik dolu, sağlıklı insanlar haline göreceklerdir. Elma sirkesi ve bal programına sizin için ne yapabileceğini kanıtlaması için bir şans vermek gerekir.

 

ELMA CİDERİ SİRKESİ HAKKINDA SORULAR

 

 

Birçok insanın elma sirkesinin vücudumuza zararlı olduğu ve insanın tüketimi için kullanılmaktan kaçınılması gerektiği, onun yerine damıtılmış, pastörize edilmiş, filtreden geçirilmiş malt ve sentetik ölü sirkelerin kullanılması gerektiği gibi daha önceden yerleşmiş eski bazı fikirleri var.


Bu harika, organik, ham elma sirkesinin vücudumuzu verdiği hiçbir zarar tarzı yoktur. İnsanlar elma sirkesinin faziletleri ve yararları hakkında sorular sorarlar. Bunun için elma sirkesinin yararları ile ilgili sıralı listeye bakmak yeterlidir.


Hayvansal proteinlerin ve yağların kanı yoğunlaştırma eğilimi vardır. Halbuki elma sirkesi içindeki doğal asitlerin ve enzimlerin kanı incelttiği ve sağlıklı olarak korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, insanların cranberry (yaban mersini) sosunu doğal olarak arzu etmelerinin ve hindi ve kümes hayvanı etleriyle servis yapmalarının sebebi budur. (Dört farklı doğal asit ihtiva eder) Etle elma sosu, balıkla bir dilim limon veya mantarla biftek servisi yaparlar. Bütün bunların hepsi doğal asitler bakımından zengindirler.


Organik elma sirkesinin kullanımı harika bir sağlık yardım aracıdır. Ve vücudun hayati asit baz dengesini sağlar.

Bu bilgiler sadece bigilendirmek amacıyladır, hiçbir zaman bir doktor tavsiyesi ve tedavisinin yerine kullanmayı amaçlamamıştır. Alternatif tedavi geleneksel tıbbi uygulamalara büyük yardımcıdır, doktor tavsiye etmedikçe bu tedavilerin yerine kullanılmamalıdır.

 

Teknik Makaleler Sayfasına Geri Dönüş

Dünün ve Bugünün Mucize İksiri


Elma Sirkesi Vücudu Arındırıcı ve Temizleyici Güçlü Bir Maddedir

Vücuttaki yağ, mukos (sümüğümsü madde) ve balgam depo maddelerini parçalar.

Böbrek, safra ve karaciğer gibi vucudun hayati organlarını sağlıklı çalışmasını sağlar.

Elma Sirkesi Güçlü Bir Potasyum Kaynağıdır.

Yumuşak Dokuların Onarımı içi Potasyum Çok Önemlidir.

Doğal, damıtılmamış, ham, işleme tabi tutulmamış elma sirkesi gerçekten, en mükemmel gıdalardan biri olarak adlandırılabilir.

Hayvansal proteinlerin ve yağların kanı yoğunlaştırma eğilimi vardır. Halbuki elma sirkesi içindeki doğal asitlerin ve enzimlerin kanı incelttiği ve sağlıklı olarak korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

İletişim: Ahmet Ugurlu

Mutfak Robotuyla Elmanın Parçalanması

Elma ince ince parçalandı

Tülbentle suyunun Çıkarılması

Kavanozlara Doldurma

Alkol Fermantasyonu (Oksijensiz Ortamda). Balonlar CO2 çıkışına izin verirken Oksijen almasını engeller. 40-45 gün sonra Elma Cideri Oluşur. Sonra Balonlar Çıkarılarak oksijen alması sağlanır. Ne kadar çok oksijen alırsa o kadar çabuk sirke olur. Yoksa yıllarca sürebilir.

Ben Amatörce düşünerek en masrafsız böyle hazırlayabidim. Sizler daha ileri teknikler uygulayabilirsiniz. Prensip Değişmez; İlk önce Alkol Fermantasonu, sonra sirke bakterileriyle alkolu sirke asidine dödürme...

Şifa Olması Dileğiyle....

Ahmet Uğurlu

Ziraatci Ahmet Ugurlu

Teknik Makaleler Sayfasına Geri Dönüş

Elma Sirkesi Yapımı Filmini indirebilirsiniz (Sağ Tıkla Hedefi Farklı Kaydet i seçerek indir)

 

Elma Sirkesi Yapımı Filminin Metni

Mevsim değişti ve sonbahar geldi, ağaçlar artık dinlenmeye hazırlanmaktadır. Altın renkli yapraklar oluştu. Meyveler tat ve lezzetini alarak tam olgunluğa erişti. Artık Hasat zamanıdır. Elmalar toplanıp sofralarımıza ulaşmalıdır. Kaliteli elmalar pazarlara gitmeye başlamıştır. Ama bütün elmalar aynı kalitede değildir. Bazıları ufak, bazıları yaralı veya bereli ve dökülmüş olabilir. Ama bu elmalarda, Pazar değeri olmasa bile, içerdiği besin maddeleri bakımından hala besleyicidirler. Doğal ve kaliteli elmalardan yapılan elma sirkesi bir şifa kaynağına dönüşebilir.

Elma sirkesi yapmak için Pazar dışı elmalar toplanıp getirilir. Elma sirkesi yapımı iki basamaklı bir işlem gerektirir. İlk önce, Alkol fermantasyonu denilen bir süreçte, elmanın içindeki şekerler maya ve mantarların yardımıyla oksijensiz bir ortamda, belirli bir süre içinde alkol e dönüşür. Bu süre ortalama 45 gün sürer.


İkinci basamakta ise ortalama 45 gün süren fermantasyonda oluşan alkol, oksijenli ortama alınarak sirke bakterileri yardımıyla sirke asidine yani elma sirkesine dönüştürülür. Alkolün sirkeye dönüşme süresi, almış olduğu oksijen miktarına göre çabuk veya yavaş olabilir. Hızlı sirke 3 ayda olurken yavaş sirke 1 yıla kadar sürebilir.

Elma sirkesi yapmak için getirilen elmalar yıkanmamalıdır. Çünkü elmanın üzerinde bulunan doğal maya ve mantarlar yıkanarak yok edilmemiş olur. Ancak çok fazla çürümüş ve bozuk olan elmalar ya kesilerek ayıklanır ya da tamamen atılır.

Elmaların parçalanması için biz burada mutfak robotunu kullanacağız. Parçalanarak ince ince kıyılmış olan elmalar bir tülbent ya da peynir süzeği denilen bir kaput bezi içinde sıkmak suretiyle suyu çıkarılır. Elma suyu artık alkol fermantasyonuna konulabilir. Fermantasyona alınacak olan elma suyunun özgül ağırlığı yaklaşık 1055-1060 civarındadır. Bu miktarlar elma suyunun ihtiva ettiği şeker miktarına göre değişebilir. Hatta daha düşük olduğu zaman bir miktar şeker ilave edilebilir. Geçecek ortalama 45 günlük süre içinde şekerler alkole dönüşür ve özgül ağırlığı 950-1000 civarına düşebilir.


Şekerlerin alkole parçalanması ve mayaların çalışabilmesi için oksijensiz ortam gereklidir. Aksi takdirde oksijenli ortamdaki yabani mayalar kültür mayalarının çalışmasını engeller ve elma suyunu bozarak çeşitli bileşiklere çevirirler.
Bu havasız ortamı sağlamak için karbodioksit gazının çıkması ve oksijen girmesini engelleyen bir balonlu düzenekle fermantasyon ortamı hazırlanarak elma suyundaki şekerler alkole parçalanmış olurlar.

Ortalama 45 gün bekleyen fermantasyonda oluşan alkol miktarı % 6-7 civarındadır.

Artık alkol oluşmuştur, şimdi ise ikinci basmak olan alkolün asetik aside yani sirke asidine dönüştürülmesi gereklidir. Bu ise sirke asidi bakterileri sayesinde oluşmaktadır. Sirke asidi bakterileri oksijenli ortamda çalışabilmektedir. Bunun için ise artık bol oksijen alması yani alkolün havalandırılması gerekir. Ne kadar çok oksijen alırsa o kadar çabuk sirke oluşur. Hızlı sirke 3 ayda olurken oksijenin az olduğu ortamda bu süre uzayarak bir yılı bulmaktadır.

Bu arada sirkenin içine yabancı maddelerin veya sirke sineklerinin girmesini engellemek için bir tülbent ile üzeri kapatılmalıdır.
Sirke durdukça asit miktarı artar ve içinde sirkenin oluştuğunu gösteren sirke anası denilen kaygan jelatinimsi bir madde oluşur. Bu sirke anasının hiçbir zararı yoktur. Sadece göze hitap ettiği için sevilmeyebilir fakat sirke anası sirkenin pastörize edilmediğini ve elmanın içindeki bütün besin maddelerini saklı tuttuğunun bir göstergesidir. Kullanacağımız zaman süzerek daha berrak hale getirebiliriz.

Elma sirkesi birçok amaçlı olarak asırlardan beri kullanılmaktadır.

Alternatif ya da genel sağlık yaklaşımları için elma sirkesi rahatlıkla kullanılabilir. Vücudumuzu toksinlerden temizleyici bir maddedir. Mikrop öldürücü özelliğinden dolayı uzun bir raf ömrü vardır.

Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam ve şifa olması dileğiyle….

Ahmet Uğurlu

Not:Kaliteli olsun diye boyutu büyük, bekleyin indirecektir